Atletism: România a cucerit 13 medalii, dintre care 4 de aur, la Campionatul Balcanic de cros de la Botoşani

Atletism: România a cucerit 13 medalii, dintre care 4 de aur, la Campionatul Balcanic de cros de la Botoşani - Image $row->newsDesc Delegaţia României a reuşit să câştige, duminică, un număr de 13 medalii, 4 de aur, 5 de argint şi 4 de bronz, la ediţia 2018 a Campionatului Balcanic de cros, găzduit la Botoşani, informează FR de Atletism. Competiţia a fost organizată de către Federaţia Română de Atletism, cu sprijinul autorităţilor locale şi judeţene din Botosani, fiind dedicată juniorilor, tineretului şi seniorilor. Au participat sportivi din opt ţări: Turcia, Serbia, Albania, Bulgaria, Republica Moldova, România, Ucraina şi Macedonia. Dorin Andrei Ursu a câştigat o medalie de aur, la categoria U23, în proba de 8 km, cu timpul de 23min09sec25/100, urmat în clasament de bulgarul Ivo Balabanov (la 1sec04/100) şi de turcul Onur Aras (la 7sec6/10). În proba pe echipe la această probă, România a cucerit o altă medalie de aur. Tot o medalie de aur a fost cucerită la categoria senioare, în proba de 8 km, de Paula Todoran, care s-a clasat pe primul loc cu timpul de 26min35sec59/100, urmată de colegele ei Roxana Bîrcă (la 4sec2/10) şi de Cristina Simion (la 41sec5/10). România a obţinut, ca urmare a acewstor rezultate, a patra medalie de aur în concursul pe echipe la senioare. Iată lista celorlalţi medaliaţi români: Argint: Adrian Garcea – juniori masculin individual; Echipa de junioare; Echipa feminină U23 şi Echipa masculină de seniori; Bronz: Angela Veronica Olenici – juniori feminin individual; Alina Dumitriţa Butnariu – tineret feminin individual; echipa de juniori a României; Claudia Prisecaru – seniori feminin individual. AGERPRES/(AS/editor Teodor Ciobanu, editor online: Anda Badea) Sursa foto: Federaţia Română de Atletism / Facebook