Dinamo, victorie în penalty, în al patrulea minut al prelungirilor. Este primul succes al „câinilor” în era Rednic

Dinamo, victorie în penalty, în al patrulea minut al prelungirilor. Este primul succes al $row->newsDesc Componenţa formaţiilor: : Vâtcă – Hodorogea, Zgrablic, I. Armaș, Bucurică – I. Gheorghe, Răuță, Căpățână, Belahmeur – Malfleury, Gadze. : Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, S. Popovici – Hanca, A. Cooper, D. Sorescu, D. Nistor, Salomao – D. Popa. FC Voluntari şi Dinamo s-au mai duelat de nouă ori în Liga 1 şi de fiecare dată s-au impus "câinii", Dinamo fiind de altfel singura formaţie dintre cele întâlnite de FC Voluntari pe prima scenă cel puţin în două sezoane în faţa căreia ilfovenii nu au reuşit să obţină măcar un punct. Prima confruntare a avut loc pe 13 august 2015, Dinamo – FC Voluntari 3-0, antrenori Mircea Rednic, respectiv Bogdan Argeş Vintilă. Steliano Filip a deschis scorul în minutul 33, reuşita sa fiind prima în Liga 1, apoi Cosmin Matei (min 55) şi Dorin Rotariu (min 63) şi-au trecut şi ei numele pe tabelă. După 13 etape disputate în Liga 1, echipa antrenată de Mircea Rednic se află pe locul 13 în clasament, având 13 puncte. Dinamo a ajuns pe un loc alarmant, după ce FC Hermannstadt s-a impus sâmbătă la Sfântu Gheorghe cu Sepsi OSK. De când a venit Mircea Rednic pe banca tehnică, „câinii roşii" au avut doar rezultate de egalitate, 1-1 acasă cu Dunărea Călărași şi 0-0 în deplasare cu Concordia Chiajna, în campionat şi 3-3, 5-6 după executarea loviturilor de departajare cu FK Csikszereda, în optimile de finală ale Cupei României. În ultimele 7 etape, „alb-roşii" nu au reuşit să cunoască victoria, având 3 egaluri şi 4 înfrângeri.